Rzetelna, obiektywna - to dwa najważniejsze warunki, jakie musi spełnić praca magisterska, by została zaakceptowana. Dobra ocena zależy od realizacji tematu, jego ujęcia, liczby i jakości wykorzystanych źródeł. Im bardziej wszechstronnie zostanie przedstawione zagadnienie, tym większa szansa na dobrą notę u promotora i recenzenta.
Każda postawiona hipoteza musi zostać zweryfikowana przy pomocy odwołań do źródeł. Autor musi umieć budować struktury przyczynowo-skutkowe i poprawnie wyciągać wnioski - to dwa główne wymagania, których spełnienia oczekuje się od studentów piszących pracę dyplomową. Wszelkie twierdzenia muszą mieć poparcie w faktach, którymi nie można manipulować.
Praca magisterska powinna uwzględniać różne punkty widzenia. Oczywiście musi być wolna od błędów ortograficznych, stylistycznych, językowych, interpunkcyjnych. Aby uniknąć pomyłek w warstwie słownej, najlepiej trzymać się zasady drugiego oka, czyli dać dzieło do przeczytania innej osobie, która świeżym okiem wyłapie potencjalne pomyłki. Obowiązkowo należy używać korektora zainstalowanego w używanym edytorze tekstu.
W ocenie pracy magisterskiej liczy się też warstwa estetyczna. Tekst musi być przejrzysty. Autor musi konsekwentnie stosować jedną czcionkę oraz trzymać się podziału na rozdziały i podrozdziały (najlepiej, gdyby liczba tych ostatnich była w każdym rozdziale stała lub bardzo zbliżona). Dzieło musi być spójne, czyli następne części powinny wynikać z wcześniejszych.